هر آنچه از دوربین سری آیفون ۱۴ می‌دانیم

بر اساس شایعات منتشر شده، گوشی‌های سری آیفون ۱۴ از نظر دوربین با ارتقاهای قابل توجهی روبرو شده‌اند. خوشبختانه در این زمینه جزئیات زیادی مطرح شده و به همین خاطر با قاطعیت زیادی می‌توانیم به ویژگی‌های جدید دوربین‌ها بپردازیم.

مطابق معمول، مدل‌های پرو آیفون ۱۴ در زمینه‌ی دوربین امکانات بیشتری دریافت کرده‌اند و بهبود‌های صورت گرفته برای دوربین مدل‌های استاندارد چندان محسوس نیست. در ادامه به ویژگی‌های جدید دوربین این ۴ مدل می‌پردازیم.

آیفون‌ ۱۴ و آیفون‌ ۱۴ مکس

در ابتدا گفته می‌شد هر ۴ مدل همراه با دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی راهی بازار می‌شوند ولی بعد مشخص شد که صرفا مدل‌های پرو از چنین سنسور بهره‌مند می‌شوند. در نتیجه‌ مدل‌های استاندارد آیفون ۱۴ مانند نسل قبلی بار دیگر با دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی به دست کاربران می‌رسند.

با این حال، اپل خوشبختانه تصمیم گرفته دوربین سلفی هر ۴ مدل را تغییر دهد و حالا دوربین سلفی استفاده شده برای آن‌ها در کنار پشتیبانی از فوکوس خودکار، از دیافراگم F/1.9 هم استفاده می‌کند. طبق گزارش‌های مطرح شده، هزینه‌ی خرید این دوربین سلفی حدود ۳ برابر دوربین سلفی نسل قبلی است.

همانطور که احتمالا می‌دانید، استفاده از دیافراگم بزرگ‌تر منجر به افزایش مقدار نور ورودی به سنسور می‌شود و در نتیجه کیفیت عکس هم افزایش پیدا می‌کند. مینگ-چی کو، تحلیلگر مشهور محصولات اپل، بر این باور است که همین بهبود منجر به بهبود عمیق میدان عکس‌ها و ویدیو‌های سلفی می‌شود. برای مقایسه باید بگوییم که در حال حاضر تمام مدل‌های آیفون ۱۳ از دوربین سلفی مبتنی بر فوکوس ثابت و دیافراگم F/2.2 استفاده می‌کنند.

در زمینه‌ی دوربین اولترا واید هم به نظر می‌رسد هر ۴ مدل با ارتقای قابل توجهی روبرو می‌شوند. به طور مشخص دیافراگم این دوربین از F/2.4 به F/1.8 می‌رسد و در ضمن کیفیت لنز استفاده شده روی سنسور هم بهبود پیدا کرده است.

آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس

در رابطه با دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی مدل‌های پرو آیفون ۱۴، چندین منبع معتبر این موضوع را تایید کرده‌اند. سنسور دوربین اصلی این دو گوشی از طرف سونی تامین می‌شود که از سیستم فوکوس خودکار Dual Pixel استفاده می‌کند. اندازه‌ی سنسور ارتباط مستقیمی با کیفیت عکس‌ها دارد و گفته می‌شود این سنسور ۵۷ درصد بزرگ‌تر از سنسور استفاده شده برای آیفون ۱۳ پرو محسوب می‌شود. برای مقایسه باید بگوییم که این سنسور، هم‌اندازه‌ی سنسور ۵۰ مگاپیکسلی استفاده شده برای گوگل پیکسل ۶ است.

دوربین‌های ۴۸ مگاپیکسلی برای اینکه کیفیت بهتری ارائه کنند، از فرایند ترکیب پیکسل‌ها بهره می‌برند و گوشی‌های اندرویدی سال‌هاست که چنین کاری انجام می‌دهند. با این کار حساسیت سنسور نسبت به نور افزایش پیدا می‌کند و به خصوص در محیط‌های کم‌نور می‌تواند تصاویر بسیار بهتری را ثبت کند.

به لطف استفاده از دوربین ۴۸ مگاپیکسلی، کاربران مدل‌های پرو آیفون ۱۴ می‌توانند ویدیو‌های ۸K هم ضبط کنند. گفتنی است ویدیو‌های ۸K برای اولین هدست واقعیت ترکیبی اپل که قرار است اواخر ۲۰۲۲ معرفی شود، نقش مهمی را ایفا می‌کند.

منبع: MacRumos

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *